Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja

Ključna razlika - Zapošljavanje i zapošljavanje

Zapošljavanje i zapošljavanje dva su vrlo važna aspekta upravljanja ljudskim resursima s obzirom na potencijalne zaposlenike na trenutnim poslovnim ulogama. Razlika između ova dva pojma mnogima je nepoznata; na taj način treba pravilno razlikovati. Ključna razlika između zapošljavanja i zapošljavanja je u tome regrutacija je proces pretraživanja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje ih da se prijave za posao u organizaciji dok zapošljavanje je proces pružanja mogućnosti zaposlenja izabranom zaposleniku uz dogovorenu naknadu. Tvrtke uvijek pokušavaju privući najbolje moguće zaposlenike kako bi osigurali uspjeh svog poslovanja jer predani i kompetentni skup zaposlenika može donijeti konkurentsku prednost.

SADRŽAJ

1. Pregled i ključne razlike
2. Što je zapošljavanje
3. Što je zapošljavanje
4. Usporedna usporedba - Regrutiranje i zapošljavanje u tabelarnom obliku
5. Sažetak

Što je zapošljavanje?

Zapošljavanje je proces traženja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i ohrabrivanje njih da se prijave za posao u organizaciji. Cilj zapošljavanja je pronaći odgovarajuću osobu koja ima mogućnost dodavanja vrijednosti organizaciji.

Zapošljavanje se može dogoditi kako iznutra tako i izvana. Kada je radno mjesto u organizaciji upražnjeno, zaposlenici koji su već u toj organizaciji mogu se potaknuti da se prijave, pod uvjetom da imaju tražene vještine i kvalifikacije. Ovo štedi troškove na poticanju zaposlenika (uključivanjem novog zaposlenika u organizaciju tako što ih priprema za njihovu novu ulogu) jer je zaposlenik već upoznat sa vrijednostima organizacije. Nadalje, ovo vodi povećanoj motivaciji za sadašnje zaposlenike jer im to osigurava veći napredak u karijeri. Suprotno tome, vanjsko zapošljavanje je prikladno kad razina vještina i kvalifikacija potrebnih za slobodno radno mjesto trenutno nije dostupan unutar tvrtke.

Zapošljavanje je prvi korak dodavanja novih zaposlenika u organizaciju i provodi se putem oglašavanja slobodnih radnih mjesta na brojnim platformama, posebno u web izvorima. Oglasi trebaju biti jasno organizirani i postaviti sve zahtjeve za određenu ulogu kako bi se privukli najprikladniji kandidati. Zapošljavanje je značajan trošak i kontinuirana je vježba; stoga nekim tvrtkama to možda neće biti isplativo. Postoje agencije za zapošljavanje kojima tvrtke mogu dati outsourcing u postupku zapošljavanja i agencija za zapošljavanje će pronaći odgovarajuće potencijalne zaposlenike za tvrtku.

Slika 01: Dostupna mjesta trebaju se oglašavati kako bi privukla nove zaposlenike.

Zapošljavanje je proces pružanja mogućnosti zaposlenja izabranom zaposleniku uz dogovorenu naknadu. Jednom kada se životopisi i prijave potencijalnih zaposlenika zaprime u postupku zapošljavanja, trebalo bi provesti rigorozno skeniranje kako bi se ušao u uži izbor potencijalnih zaposlenika. Potrebno je provesti referentnu provjeru i dovoljne pozadinske provjere kako bi se osiguralo da je potencijalni kandidat ispravno prikladan za organizaciju. Nakon toga provode se intervjui koji obično uključuju razne testove poput skrininga i psihometrijskih testova. Ako je tvrtka zadovoljna načinom na koji je kandidat nastupio na intervjuima i testovima, tada će se ponuditi ponuda za pridruživanje tvrtki.

Zapošljavanje zahtijeva da zaposlenik i tvrtka (poslodavac) sklope ugovor, što je "ugovor o radu". Niže detalji trebaju biti uključeni u opis posla.

  • Opis posla
  • Naknada i koristi
  • Napusti politiku
  • Razdoblje zaposlenja
  • Izjave o povjerljivosti
  • Odredbe i uvjeti za raskid

Za razliku od postupka zapošljavanja, postupak zapošljavanja ne može se dodijeliti vanjskoj strani jer ugovori o radu i postupak zapošljavanja imaju povjerljivi karakter.

Slika 02: Intervjui za posao provode se tijekom procesa zapošljavanja.

Koja je razlika između zapošljavanja i zapošljavanja?

Zapošljavanje vs zapošljavanje

Zapošljavanje je proces pretraživanja potencijalnih kandidata s pravim vještinama i kvalifikacijama za zapošljavanje i poticanje na prijavljivanje za posao u organizaciji. Zapošljavanje je proces pružanja mogućnosti zaposlenja izabranom zaposleniku uz dogovorenu naknadu.
Narudžba
Zapošljavanje je početni proces dobivanja novih zaposlenika. Unajmljivanje je završni proces koji se odvija nakon zapošljavanja.
Vrijeme i resursi
Vrijeme i resursi potrošeni po potencijalnom zaposleniku u ocjeni prijava i životopisa ograničeni su pri zapošljavanju. Zapošljavanje zahtijeva dugotrajno trošenje vremena i resursa po potencijalnom zaposleniku.

Sažetak - Zapošljavanje i zapošljavanje

Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja je diskretna kada su oba koraka u procesu dobivanja novog ljudskog kapitala za organizaciju. Zapošljavanje je početni korak procesa nakon kojeg slijedi zapošljavanje. Oba su aspekta vitalna i potrebno je izdvojiti potrebno vrijeme i resurse kako bi se izabrali najbolji mogući zaposlenici. Postupkom zapošljavanja i zapošljavanja treba se baviti iskusno rukovodeće osoblje koje ima dovoljno iskustva u provođenju takvog postupka.

Preuzmite PDF verziju Zapošljavanja i zapošljavanja

Možete preuzeti PDF verziju ovog članka i koristiti je za izvanmrežne svrhe, prema navodima citata. Molimo preuzmite PDF verziju ovdje Razlika između zapošljavanja i zapošljavanja.

Reference:

1. "Proces zapošljavanja." FlatWorld. N.p., n.d. Mreža. Dostupno ovdje. 06. juna 2017. god.
2. "Proces zapošljavanja: kako menadžeri ljudskih resursa zapošljavaju i zapošljavaju zaposlenike." Study.com. Study.com, n.d. Mreža. Dostupno ovdje. 06. juna 2017. god.

Ljubaznošću slike:

1. "Traženje pomoći za posao" tvrtke Inovativni udarni mediji (CC BY 2.0) Flickr
2. "Intervju" Alana Cleavera (CC BY 2.0) putem Flickr-a